Tyro garso šaltinis

Na, pagaliau! Pagaliau galiu prabilti apie tai, kas džiugina širdį. Juolab kad mano traukos objektai pagaminti Lietuvoje (čia suskambės ir patriotinės gaidelės). Esu emocingas žmogus ir, jei man leidžia, myliu visa širdimi. Kaip žinome, mylint itin svarbus pasitikėjimas. Pirmiausia noriu pasakyti, kad įrenginys, kurį šįkart pristatysiu, manęs nei karto neapvylė, nepadarė gėdos. Vartotojų elektronikos prekių segmente, apie kurį kalbėsiu, problemų gerokai daugiau, nei būtų galima tikėtis. Nes… Nes tai yra vienas populiariausių ir naujausių namų garso sistemos komponentų. Taip – tai tinklo grotuvai, įrenginiai, skirti skaitmeniniams muzikos failams atkurti.

Mūsų krašte akustinių sistemų (garso kolonėlių) amatininkų – nors vežimu vežk, tačiau Lietuvą garsina ir pasaulinį pripažinimo sulaukė vien garso šaltinių kūrėjai (apžvelgiant vartotojų elektronikos rinką).

Aptariamas įrenginys – „Versus Audio MP“ tinklo grotuvas (tiksliau, skaitmeninis transportas, nes jungiamas su išoriniu SAK (angl. DAC). Bandydamas paprasčiau paaiškinti, kas tai per daiktas, paminėsiu, jog jis skirtas atkurti skaitmeniniams muzikos failams iš namų tinkle esančių šaltinių, USB laikmenų (arba integruoto HDD / SSD) bei internetinės muzikos paslaugų tiekėjų (pvz., „Tidal“). Grotuvas valdomas išmaniuoju telefonu, planšete arba asmeniniu kompiuteriu. Šį aparatą būtina prijungti prie namų tinklo arba tiesiai prie maršrutizatoriaus (maršruto parinktuvo) LAN kabeliu. Informaciją apie atkuriamus garso kodavimo formatus, prieigą prie internetinės muzikos paslaugų ir valdymo įrankius rasite čia. Išsamus aprašymas, visos konstrukcijos ir techninės savybės pateiktos čia.

„Versus Audio MP“ tinklo grotuvas (tiksliau, skaitmeninis transportas, nes jungiamas su išoriniu SAK (angl. DAC)

Tęsdamas „Versus Audio MP“ apžvalgą, noriu šnektelti apie Inį ir Janį. Ne, ne apie braliukus latvius kalbėsiu, o apie gėrio ir blogio pusiausvyrą (yin-yang). Tinklo grotuvuose pagrindinis gėris – ypač patogi ir greita prieiga prie muzikinio turinio, turimos muzikos įrašų bibliotekos, interneto radijo, internetinės muzikos paslaugų tiekėjų (pvz., „Spotify“, „Tidal“) bei nesudėtingas valdymas išmaniaisiais įrenginiais. Nesudėtingas valdymas, kad žmonėms būtų patogiau? Čia galima dėti tašką ties gėriu ir pradėti vardyti blogį. Tinklo grotuvuose ir maršrutizatoriuose įdiegta nuolat atsinaujinanti programinė įranga, reguliariai atsinaujinančios  „Spotify“, „Tidal“ ir kt. paslaugos. Visa tai apkrauna silpnutėlį kompiuterio procesorių, naudojamą daugelyje tinklo grotuvų. Čia tas pats, kaip senutėliame, pradinio lygio išmaniajame telefone įdiegti naujausią „Android“ versiją ir su juo bandyti užkurti naujausią, daug išteklių reikalaujantį žaidimą. Gal mano palyginimai ir per daug hiperbolizuoti, visgi didžioji dalis rinkoje esančių tinklo grotuvų stabiliai veikia tik su MP3, interneto radiju, na, dar FLAC failais (stabilumas – nuolat naudojant, savaitė be rūpesčių).

Tinklo grotuvo „Versus Audio MP“ valdymas naudojant planšetę „iPad“ su programėle „MPaD“.

Kita bėda ne tik techninė, bet ir moralinė. Jei jūsų muzikos bibliotekoje visi įrašai pirkti oficialiose internetinėse parduotuvėse („iTunes“, „HDtracks“ ir kt.), neturėtų kilti rūpesčių rodant, pvz., planšetės ekrane informaciją apie albumus (įskaitant albumo viršelį), atlikėjus, garso takelius ir t. t. Tačiau jei patys nukopijavote įrašus iš CD (pvz., WAV arba AIFF) ar, neduok Dieve, žinote, kas yra BitTorrent. Apskritai, jeigu turite mišrią (įvairiais būdais surinktą) muzikos įrašų duomenų bazę (manyčiau, mūsų krašte – tai 99,9 proc.) ir norite gauti visą informaciją apie įrašus, tikėtina, jog prireiks neeilinių IT specialisto įgūdžių (gali ir nepavykti).

Nesiruošiu moralizuoti dėl autorinių teisių ir kt. Ne per vienerius metus susiformavo dabartiniai vartojimo įpročiai ir ne taip greitai jie pasikeis. Nors dauguma mūsų dairomės tik Vakarų link, nereikėtų pamiršti, kur esame ir kas mes esame. Stovint ant vienos kojos, dar ir pasilenkus, galima skaudžiai kristi veidu į savo pačių mėšlą.

Manau, kad asmeniniams poreikiams skirtuose muzikos įrašų bibliotekose dar ilgokai vyraus pilka spalva. Visai kas kita, kai muzikinis turinys naudojamas komerciniams tikslams. Kalbu net ne apie kompiuterinius muzikos failus ir ne CD-R diskus su žymekliu užrašyta informacija apie turinį.

Kalbu apie tai, kaip ant CD-R atspausdinamas originalios kompaktinės plokštelės viršelis (atvaizdas ar kaip kitaip) bei disko dėžutės viršelis. Ir su tokia tikra už tikresnę piratine kopija viešuose komerciniuose renginiuose demonstruojama, sakykime, „geriausia“ pasaulyje akustinė sistema. Ar ne veidu į purvą?

„Versus Audio MP“ perklausos su garso kolonėlėmis „Magico S5“, garso stiprintuvais „Orpheus Lab“ ir „Technical Brain Model TB Zero/int“, SAK „MSB The Analog DAC“ ir CD grotuvu „dCS Puccini + Clock“.

Grįžkime prie asmeninių muzikos įrašų bibliotekų. „Versus Audio MP“ aparate naudojamas procesorius (dabartinėje versijoje E3845) turi užtektinai išteklių net patiems didžiausiems iššūkiams, pvz., DSD failai (24 bit/352 kHz, DSD256), 4TB ar gerokai didesnės talpos muzikos failų saugykloms ir kt.  Įdiegta operacinė sistema „Tinicore“ („Linux“ pagrindu) pritaikyta tik muzikai atkurti. MPD grotuvas turi patogią prieigą prie muzikinės informacijos (paprasta uždėti albumų viršelius ir t. t.). Naudojami kokybiški komponentai, tokie kaip „SOtM tX-USBexp“ garso išvesties plokštė, „Furutech“ gamybos signalo įėjimo filtras, maitinimo šaltinis su „Oyaide“ laidais ir kt. Gal rasite dar keletą aparatų su panašiais ar net įspūdingesniais aprašymais. Tačiau „Versus Audio MP“ išties veikia beveik be priekaištų: turiu omenyje prieigą prie muzikos duomenų, valdymą ir garso atkūrimo kokybę.

O dėl garso atkūrimo, galiu užtikrinti, kad jis tikrai bus gerokai kokybiškesnis, nei naudojant asmeninį kompiuterį („Windows“, „macOS“ ar „Linux“), nesvarbu, su kokiu medijos grotuvu: „JRiver“, „Audirvana“ ar „Amara Symfony“.

Palyginti su kitais tinklo grotuvais, „Versus Audio MP“ aparatas priims Jus, Jūsų asmeninę skaitmeninės muzikos įrašų kolekciją, Jūsų vartojimo įpročius tokius, kokie jie yra iš tikrųjų. Tai – tyro garso šaltinis, skirtas vien muzikai atkurti.

„Versus Audio MP“ derinimas naudojant garso stiprintuvus „Esoteric GRANDIOSO M1“ bei „Orpheus Lab“, SAK „MSB The DAC V“ ir garso kolonėles „Focal Scala Utopia“.

„Versus Audio MP“ bandomas su įvairiais SAK: „Ayre DSD“, „Hegel HD25“, „Weiss Dac 202“, „Meitner Ma 1 Dac“, „MSB The Analog DAC“. Greta – retas garso stiprintuvas „Technical Brain Model TB Zero/int“.

„Versus Audio MP“ kūrybiniame procese.

Projektas „Versus Audio MP“ priklauso bendrovei „Audio Video Dizainas“. Šis projektas plėtojamas daugiau nei 5 metus. Kontrolinėms perklausoms ir derinimui naudojama tik aukščiausio lygio garso technika (nuotraukose pavaizduota tik dalis įrangos). UAB „Audio Video Dizainas“ dirba su didelės raiškos garsą atkuriančia įranga nuo 2005 m, o su aukščiausios klasės namų garso sistemomis – jau 18 metų.

„Versus Audio MP“ orientacinė kaina – 3 200 eurų.

One Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

More 47 posts in Apžvalgos category
Recommended for you
Cambridge Audio EDGE NQ

Labai geras tinklo grotuvas – Cambridge Audio EDGE NQ. Išties geras, juolab kad kokybiškų tokio...