Totaliai dvijuostės ruporinės kolonėlės

Aš labai suabejočiau, jei, skaudant galvai, mane šeimos gydytojas nusiųstų pas proktologą.

Ne ką mažiau keistai atrodo, kai kompiuterinės įrangos gamintojas skelbia, esą namų garso sistemoms sukūrė audiofilinio lygio akustines kolonėles.

Šįkart kalbėsiu apie prancūzų bendrovę „Totaldac“, iki šiolei žinomą tik kaip įvairių SAK (skaitmeninis analoginis keitiklis, angl. DAC) įrenginių kūrėją. Gal jums kilo abejonių, kodėl šįsyk SAK pavadinau kompiuterine įranga. Na, visi „Totaldac“ aparatai turi USB įvestis, tinka darbui su asmeniniais kompiuteriais ir tinklo grotuvais (naudojančiais programinę įrangą) ir t. t. Beje, kai kur profesionalios garso technikos atstovai SAK įrenginius vis dar vadina garso plokštėmis.

Kita vertus, ko man čia stebėtis: juk Lietuvoje turime informacinių technologijų senbuvį, sumeistravusį geriausią akustinę sistemą pasaulyje.

Grįžkime prie bendrovės „Totaldac“ ir jos naujausio kūrinio kodiniu pavadinimu D150. Tai – dvijuostės rupotinės kolonėlės su 86 cm skersmens rupore įtaisytu plačiajuosčiu garsiakalbiu ir 15 colių žemadažniu garsiakalbiu korpuse, pagamintame iš 3 cm storio suomiško beržo. Beje, medinio ruporo sienelės yra net 10 cm storio.

„Totaldac D150“ kolonėlių jautris – 99 dB (1 W/1 m), dažnių atskyrimo riba – ties 150 Hz, atkuriamų dažnių diapazonas – nuo 35 Hz iki 20 KHz.

Nors savo produkciją demonstruojanti bendrovė skelbia, kad akustinės kolonėlės D150 sukurtos visam skaitmeninių-analoginių keitiklių „Totaldac“ potencialui atskleisti. Taip pat ji tvirtina, kad ši akustinė sistema yra 20 metų įmonės eksperimentavimo su „realistiniu ir natūraliu skambesiu“ rezultatas ir t. t.  Beje, prancūzai mielai pasidalins savo laimėjimais su eiliniais vartotojais už tam tikrą kainą: dvijuostės ruporinės kolonėlės paplonins kišenę 34 900 eurų. Pirmą kartą publikai akustinė sistema bus pristatyta HIFIDELUXE renginyje (gegužės 18–20 dienomis), Miunchene (Vokietija), „Marriott“ viešbutyje (lygiagrečiai vyks paroda „Munich High End 2017“).

Vis dėlto, kodėl dvijuostės ruporinės?

Ganėtinai dažnai pradedantys savamoksliai „akustikos specialistai“ arba kitokios specializacijos gamintojai pirmąsias savo kolonėles konstruoja su 15 colių arba didesniais žemadažniais garsiakalbiais ir kuo keistesniu ruporu (neįprastos formos, medžiagos, spalvos ir t. t.). Mažų mažiausiai tokios išvaizdos kolonėlės atrodo įspūdingai. Na, kaip paaugliui moteris su labai iškilia krūtine. Tiesa, anksčiau ar vėliau visi mes grįšime į paauglystę (senatvėje suvaikėsim). Kita priežastis ta, kad dvijuostėms ruporinėms kolonėlėms daug paprasčiau sukonstruoti dažnių atskyrimo filtrus. Tiksliau – lengviau pagaminti dažnių filtrą, tenkinantį minimalius garso atkūrimo reikalavimus.

Tokio tipo akustinės sistemos neretai konstruojamos namų sąlygomis (pvz., svetainėje, rūsyje, garaže ar net kieme). Tačiau ir šioje srityje vyksta pokyčių. Tarkime, maždaug prieš dešimtmetį buvo populiaru naudoti ruporuose kompresinius aukštadažnius garsiakalbius kartu su 16 colių (ar net 18 colių) žemadažniais garsiakalbiais pagrindiniame korpuse. Tol kol… vis daugiau melomanų bei audiofilų pradėjo vis garsiau stebėtis: kodėl klausantis muzikos per tokio tipo kolonėles atrodo, kad tarp aukštųjų ir žemųjų dažių atskyros galėtų šuo su būda pralįsti ar net sunkvežimis su priekaba pravažiuoti.

Tad nėra ko stebėtis, jog vis dažniau naujose dvijuostėse ruporinėse kolonėlėse vietoj kompresinio aukštadažnio (pvz., 1 colio) pradėta naudoti plačiajuosčius garsiakalbius (pvz., 8 colių) bei kiek mažesnius 15 colio žemadažnius garsiakalbius.

Apskritai aplink savadarbes dvijuostes ruporines akustines sistemas nuolat tvyro įtampa. Tokia amžina kova tarp gėrio ir blogio, tarp meilės ir neapykantos. Čia driekiasi plonytė linija, atskirianti mokslo žinias ir beprotybę, skausmą ir malonumą, gėdą (neretai už kitą žmogų) ir tikėjimą. Na, panašiai kaip pirštas išangėj gali sukelti dvejopus pojūčius.

Aš tikiu, tikrai tikiu, kad anksčiau ar vėliau atsiras savadarbės garso kolonėlės, kurios iš pirmo karto, po pirmojo bandymo, taps geriausios pasaulyje. Galbūt tai nutiks šiemet „HIFIDELUXE Munich 2017“ renginyje?..

There are no comments yet

Why not be the first

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

More 33 posts in Naujienos category
Recommended for you
Cambridge Audio EDGE NQ

Labai geras tinklo grotuvas – Cambridge Audio EDGE NQ. Išties geras, juolab kad kokybiškų tokio...