Laumės juosta muzikai

Pasiutusiai norėjau parašyt labai didelę, labai išsamią apžvalgą apie juostinius magnetofonus (angl. reel-to-reel tape recorder). Juolab kad 2017-aisiais juostiniai magnetofonai – nr. 1 audiofilų bendruomenėje.

Šiemet vartotojų elektronikos rinkoje lyg pirma kregždė skrydžiui pakilo naujasis vokiškas aparatas „Ballfinger M 063“ (jau minėtas e-studio.lt). Netrukus turėtų pasirodyti šveicariška „ReVox“ naujiena. Ką jau kalbėti apie antrinę garso technikos rinką. Iš rūsių, palėpių ir garažų buvo iškapstyti senieji juostinukai. Specializuotų internetinių parduotuvių lentynos tiesiog lūžta nuo vintažinių juostinių magnetofonų bei atsarginių jų dalių. Apskritai reel-to-reel (R2R) tema nebuvo visai išnykusi, tačiau pastaruosius 20 metų aptariama tik siaurame melomanų rate. Maždaug prieš penkmetį imta vis garsiau kalbėti apie juostas, o šie metai turėtų tapti didžiosiomis magnetofonų sugrįžtuvėmis, mat jau užpernai internete mirgėjo specializuotos žiniasklaidos straipsnių antraštės: „R2R juostos yra naujas vinilas“ („Reel-to-reel tape is the new vinyl“) ir kt.

Taigi pasitaikė puiki proga pasirodyti, koks esu išmanus, gilus, daug žinantis ir gražus. Tam pakaktų perrašyti (išversti) tekstą iš „Vikipedijos“. Jei, tarkime, pakeitęs pavadinimą perspausdinčiau šią įdomią apžvalgą http://www.theverge.com, vargu ar kas papiltų man priekaištų. Tiesa, jau buvau priartėjęs prie 25 tūkst. teksto ženklų, kai susivokiau, kad rašau savo tinklaraščiui. Aleliuja! Čia galiu daryti, ką tik noriu ir kaip noriu. Tai kam tie istoriniai ir techninių duomenų perrašymai. Tie, kam tema nesvetima, žino ir apie jos ištakas. O kam naujiena, vargu bau sudominsiu sausa statistika. Taigi beveik viską išbraukiau ir dabar pradedu papasakoti, ką šiais laikas galima nuveikti įdomaus ir reikšmingo su juostiniais magnetofonas. Dar pridursiu, jog mūsų EX-AUDIO GURU ir vėl buvo neteisus. Vinilas nesustabdomai populiarėja, o magnetinės juostos grįžta (jo teigimu, juostiniai magnetofonai – juokinga atgyvena, kurią pakeitė gerokai progresyvesni kasetiniai magnetofonai, o vėliau – CD grotuvai).

Home Sweet Home su „Tandber TD20A“

Kaip jau minėjau ankstesniuose tekstuose, pernai man teko iš peties padirbėti su juostiniais magnetofonais. Tarp labiausiai sudominusių buvo „Tandberg TD 20A“, „Teac X-2000M“, „Otari MX-55“ ir „Technics RS-1500“. Deja, „Technics“ iškrito iš perklausų varžybų, nes pasitaikęs aparatas buvo techniškai netvarkingas. Užbėgdamas įvykiams į priekį pasakysiu, kad mano simpatijas užkariavo „Tandberg TD 20A“ magnetofonas. Tačiau netrukus šio įrenginio mechanika pradėjo striginėti. Dabar tenka laukti, kol bus sutvarkytas. Pusiau profesionalus „Teac X-2000M“ ir profesionalus „Otari MX-55“ pasitaikė tobulos būklės. Dabartiniam šių aparatų savininkui kaip reikiant nuskilo, nes ne taip jau paprasta įsigyti juostinį magnetofoną su originaliomis detalėmis. Kalbant apie namų garso sistemas, esu profesionalios garso įrangos priešininkas, tačiau juostiniams darau išimtį: dėl prigimtinio patvarumo kai kurie 30–40 metų senumo įrenginiai puikiai išsilaikė. Kita tema – magnetinės juostos. Nemaža dalis senų įrašų prarado pirminį grožį, nes buvo paveikti juostos dūlėjimo. Vis dėlto yra išlikusios „Master tape“ laikmenų, kurias įrašų studijos kopijuoja į naujos gamybos magnetines juostas. Taip šiais laikas gaminamos naujos juostos. Vieni iš gamintojų yra „Mulann“ ir RMG (atgaivintos BASF gamybos technologijos). Nauja tuščia juosta kainuoja apie 50 eurų.

„STS Digital“ įrašai ir juostinis magnetofonas „Teac X-2000M“.

Esu perklausęs beveik visus studijos „STS Digital“ (Nyderlandai) analoginius įrašus. Jos darbuotojai teigia darantys tiesiogines kopijas iš „Master tape“ (38 greičių, dviem takeliais, stereo-). Na, aš su žvake jiems už nugarų nestovėjau, tad lyg ėduonis graužia abejonės, ar tikrai jie kiekvieną kopiją daro tiesiai iš „Master tape“ (juk senos juostos anksčiau ar vėliau gali visai susidėvėti). Kad ir kaip būtų, šie studijiniai įrašai skamba išties įspūdingai. Teko girdėti gerų atsiliepimų apie studijos „Gearbox Records“ įrašus magnetinėse juostose. Ši britų studija siūlo reel-to-reel įrašus pagal užsakymą, iš jų turimos kolekcijos, norimo greičio ir takelių skaičiaus. „STS Digital“ prekiauja tik profesionalaus 38 greičio, 2 takelių įrašais.

Muzika + įrašai + namų garso sistemos.

Kol kas aukštos kokybės įrašų (šaltinis – senosios „Master tape“) naujose magnetinėse juostose galima rasti vos kelias dešimtis. Kalbėdamas apie aukštą kokybę turiu galvoje dviejų takelių, 19 arba 38 greičiu įrašytas juostas. Įprastai namų garso sistemoms buvo rašoma 4 takelių, 9 greičiu, naudojant dvi juostos dalis (viena dalis juostos vienam, kita dalis kitam įrašui, iš viso apie 6 valandas). Tokių įrašų pasiūla interneto platybėse ganėtinai didelė, tačiau tikrai neapstulbins ir nepriblokš atkuriamo garso kokybe.

Ieškant vintažinio juostinio magnetofono reikėtų atkreipti dėmesį  į magnetinės galvutės takelių skaičių ir juostos sukimo greičius. Dauguma aparatų yra dviejų greičių: namų garso sistemų – 9 (9,53 cm/s) ir 19 (19,05 cm/s), o skirti profesionaliai naudoti – 19 (19,05 cm/s) ir 38 (38,1 cm/s). Taip pat yra pusiau profesionalūs trijų greičių modeliai. Dviejų takelių įrenginiai atkuria tik dviejų takelių įrašus. Keturių takelių taip pat gali atkurti ir dviejų takelių juostas (priklausomai nuo galvutės tipo). Mano pamėgtas „Tandber TD20A“ yra dviejų takelių 9 ir 19 greičių.

Žinote, dėl eksperimento perrašiau studijos „STS Digital“ 38 greičio „Master tape“ originalias kopijas į dviejų takelių 19 greitį. Klausydamas muzikos negaliu sakyti, kad sugedo įrašo kokybė. Netgi šiuo atveju 19-as greitis mano klausai yra komfortiškesnis ilgesnėms perklausoms. 38 greičio įrašai itin raiškūs ir dideli, visgi ilgėliau klausantis gali varginti (labai didelis kiekis muzikinės informacijos). Tad nenuostabu, kad dviejų takelių 19 greičio įrašai laikyti kokybiškiausiu namų garso sistemų variantu. Su „Tandber TD20A“ muziką perrašinėjau naudodamas profesionalams skirtą „Otari MX-55“ magnetofoną. Taip pat daug eksperimentavau su „Teac X-2000M“ aparatu. Jei klaustumėte, kurį iš šios trijulės rekomenduočiau, veikiausiai tai būtų „Teac X-2000M“ (arba „Teac X-2000R“) modelis. Todėl, kad ypač patikimai padarytas, turi visus tris greičius, dirba dviejų ir keturių takelių režimu, išsiskiria solidžia garso atkūrimo kokybe ir nemenka pasiūla internetinėje prekyboje. Šį siūlyčiau jums, o sau rinkčiausi „Tandber TD20A“ arba „Tandber TD20SE“. Gal ir vargčiau su vintažinės technikos nesklandumais, bet… Beje, „Otari MX-55“ yra labai stiprus įrenginys, tačiau bus sunku surasti šį juostinį magnetofoną, pritaikytą europietiškai rinkai (220 V).

„Otari MX-55“ – retai sutinkamas, tačiau ypatingas juostinis magnetofonas.

Na, ir svarbiausia: ką veikti su juostiniu magnetofonu? Profesionalų įrašai naujose juostose atsieina po 300 eurų. Kaip minėjau, tokių įrašų asortimentas kol kas kuklus, jau nekalbant apie išpūstą kainą. Seni įrašai senose juostose gali liūdinti kokybe. Tad yra dar vienas variantas, kurį aš šiuo metu naudoju eksperimentų tikslams: įsigyti keletą naujų tuščių juostų (apie 50 eurų už vnt.), surasti kelias senas juostas ir perrašinėti muzikos įrašus iš įvairių garso šaltinių.

Mano patirtis sako, iš ko rašysi į juostą, panašiai tą ir gausi. Pavyzdžiui, įrašas iš vinilinės plokštelės bus panašus į atkurtą patefonu, iš CD – skambės taip, tarytum naudoji tą patį CD grotuvą ir kt. Vėlgi iš juostos tie įrašai skambės kiek kitaip, garsas bus šiek tiek minkštesnis (tarsi būtų nugludinti skaitmeninio garso kampai ir aštrumai) ir erdvesnis, tarsi labiau virpinantis orą – lyg prieš save matytum (girdėtum) garsą per didinamąjį stiklą. Šis magnetinės juostos efektas (padidinimas ir darymas analoginiu) labai veiksmingas naudojant didelės raiškos muzikos failus. Su tinklo grotuvu arba asmeniniu kompiuteriu ir aukštesnės klasės SAK (angl. DAC) geras didelės raiškos muzikos failas, perkeltas į juostą, skambės gyviau.

Tas pats didinamojo stiklo efektas man patiko lyginant įrašus, gautus iš skirtingų garso šaltinių. Pvz., tą patį kūrinį iš tos pačios kompaktinės plokštelės įrašiau su tuo pačiu juostiniu magnetofonu į tą pačią juostą iš kelių skirtingų CD grotuvų. Nevienodų CD grotuvų skirtumai man buvo akivaizdesni, nei juos lyginant įprastu būdu. Tą patį išbandžiau su skirtingais SAK, medijos grotuvais asmeniniame kompiuteryje ir t. t. Tai išties nepaprastai naudinga patirtis vertinant skirtingus garso šaltinius.

Mano pasiūlymas ketinantiems pirkti ar jau įsigijusiems juostinius magnetofonus: susiraskite draugų audiofilų, o jei tokių turite, pasinaudokite jų prietaisais. Rašykite muziką į juostą iš kuo kokybiškesnių vinilinių plokštelių grotuvų, aukščiausios klasės CD grotuvų, ypač pažangių SAK ir tinklo grotuvų t. t. Taip galite keliose juostose sukaupti ne tik puikios muzikos kolekciją, bet ir pačių pažangiausių garso šaltinių skambesį (panašų skambesį). Rekomenduoju naudoti dviejų takelių, 19 greičio stereofoninį rašymo formatą. Na taip, 38 greitis, ko gera, būtų efektingesnis, bet kartu labiau išryškintų įrašo ar laikmenos trūkumus. Juolab kad tokiu greičiu į vieną juostą tilps tik maždaug 45 min. muzikos. Klausantis muzikos juostiniu magnetofonu dėmesį traukia besisukančios ritės: tai hipnotizuoja, svaigina ir papildomai atpalaiduoja. Malonaus klausymo.

P.S. Tikri aukščiausios klasės garso įrašymo profesionalai visuomet tvirtino ir tebetvirtina, kad analoginis juostinis magnetofonas vis dar yra tobuliausias garso įrašymo ir atkūrimo įrenginys, ir iki šiol juos naudoja pačiose geriausiose pasaulio studijose.

7 komentarai

 • Matas Š parašė:

  Idomus straipsnis. Naturalu, kad zmones ieskantys garso kokybes gryzta prie analoginiu formatu. Kolkas naudoju LP formata muzikos klausymui, gal kazkada ir tokiu „magiuku“ pavyks isgirst kaip groja:) Nes tiukiu, kad profesionalai sako tiesa ir tai pats geriausias muzikos irasymo ir atkurimo irenginys.

  P.S geras pareiskimas apie „AudioGuru“ 😀 gerai, kad jau EX-Guru tik:D

 • Mindaugas parašė:

  Laba diena, reikalinga konsultacija. Magnetofonas teac x- 2000R. turi reversa. Juosta Maxell 35-180. darant irasa juosta sukasi i viena puse, paskui ijungus reversa i kita puse, padaromas irasas. ar apvertus juosta vel galima daryti irasa i kita juostos puse ? Vizualiai skiriasi juostos spalva, viena puse juoda, kita ruda. ar darbine yra tik viena juostos puse ?
  Aciu !

  • Raimondas Celencevičius parašė:

   Juosta turi tik vieną darbinį paviršių, kuriame X-2000R įrašo 4 takelius: du sukantis juostai į vieną pusę ir kitus du, juostai sukantis į kitą pusę. Du takeliai įrašomi todėl, kad įrašas yra stereo formate. Kitaip sakant, jame yra kairys ir dešinys kanalai.

   Įrašius abiejomis kryptimis ant autoreverse funkciją turinčio magnetofono, juosta bus „pilna“ ir ją apvertus, įrašas bus daromas ištrinant tik ką padarytą įrašą.

   • Mindaugas parašė:

    Viskas aišku, labai Jūms ačiū !
    Kokias rekoneduotumet rinktis juostas ? Maxell XL1; XL2; UD XL; UD ? kažkaip šitos firmos juostu pasiūla didžiausia…
    Pagarbiai, Mindaugas

    • Raimondas Celencevičius parašė:

     Kadangi nežinia kokioms konkrečiai juostoms suderintas būtent šis magnetofonas, tai rekomenduotume pabandyti ir išsirinkti.

     • Mindaugas parašė:

      Ačiū Jums Raimondai už išsamius atsakymus ! Šiuo metu naudoju Maxxell XL1, skambesiu esu patenkintas.
      Pagarbiai,
      Mindaugas

 • Mindaugas parašė:

  dar pora klausimėliu, profesionalams jei galima… 🙂 gal būt ir kiti čia ras atsakymus į sau rūpimus klausimus….
  sakykit kokia juostos puse reikėtų naudoti kaip „darbinę“ pvz. Maxell XL1 juostoje juodą ar rudą ?
  dėl juostos vartymo kaip ir viskas aišku, įrašas galimas tik vienoje pusėje.
  Detalizuokite prašau DBX mygtuko funkciją, jis skirtas triukšmų mažinimui kaip ir Dollby sistema, ar dar atlieka kažkokia papildomą funciją ? jį įjungus labai stipriai padaugėja „žemų“ ir garsas tampa nelabai malonus….
  Dėkoju už atsakymą
  pagarbiai
  Mindaugas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

More 47 posts in Apžvalgos category
Recommended for you
Cambridge Audio EDGE NQ

Labai geras tinklo grotuvas – Cambridge Audio EDGE NQ. Išties geras, juolab kad kokybiškų tokio...