Kur pradingo Utopija?

Laukiau, laukiau, bet taip ir nesulaukiau jos, naujosios Utopijos. Gal kas nutiko? Įvyko kažkas nenumatyto? Tikriausiai žinau, kur šuo pakastas. Net baisu pagalvoti, kad dėl to galime būti kalti mes. Tie, kurie pamanė, kad lietuviška AS NIDA geresnė už prancūzišką „Utopia“. Visai rimtai! Na gerai, nebūtina suprasti pažodžiui. Aiškumo dėlei tęsiu savo pasakojimą iš kiek tolėliau. Beje, tai, apie ką kalbu, neturi nieko bendra su Tomo Moro „Utopija“, nors plačiąja prasme mano temoje yra tokia nuošali sala (audiofilų bendruomenė).

Jei domitės namų garso sistemomis (kai kas jas vadina tiesiog – Audio), tikriausiai žinote, kas yra „Hi-Fi“ (High Fidelity, liet. kokybiškoji) ir „High End“ (aukščiausio lygio). Štai mano pirmosios garso kolonėlės, priskirtos „High End“ klasei (gamintojo teigimu), buvo „Focal Electra 1007Be“. Nemažai vandens nutekėjo po išsiskyrimo, bet iki šios jas, „Electra Be“, prisimenu su nostalgija. Buvo palaimingi laikai, kai jokie ženklai dar nepranašavo artėjančios pasaulinės ekonomikos krizės. Tuomet Lietuvoje brendo radikalios audiofilijos pakraipa: kai ne tik klausomasi garso atkūrimo technikos, bet ir mėginama suprasti, kaip garsą veikia jungiamieji laidai, maitinimo kabeliai bei įvairiausi pasyvūs priedai. Bet kalba ne apie tai. Anuomet „Focal“ garso kolonėlių serijos, nuo „Electra“ iki „Utopia“, buvo priskiriamos aukščiausiai „High End“ klasei. O šiandien atvėrę gamintojo interneto puslapį pamatysime, kad net pats geriausias modelis „Grande Utopia EM“ pateikiamas tik kaip High Fidelity („Hi-Fi“).

Focal Maestro Utopia Evo

Tikrai daug kas pasikeitė. Pavyzdžiui, anksčiau bendrovė „Focal“ kėlė aukštus reikalavimus tiek prekybos atstovams, tiek savo gaminių demonstravimo aplinkai. Dabar „Focal“ produkcija gali prekiauti kas nori ir kaip nori. Man graudu matyti, kaip informaciniame skelbime lietuviškas prekybininkas kviečia pas save paklausyti garso kolonėlių „Focal Scala Utopia V2“, pavaizduotų „Low Fi“ garso technikos apsuptyje.

Taip jau nutiko, kad per pastaruosius kelerius metus nemenka dalis garso atkūrimo įrangos prekės ženklų buvo prijungta prie Lenkijos atstovybių (atimtos tiesioginio atstovavimo teisės iš Lietuvos įmonių). Tarp jų – „Focal“, „Naim“, „Audio Research“, „Denon“ ir kt. Mano akimis, ne viskas čia švaru ir teisinga (ar ponas visada būna teisus?). Tiesa, lietuviai ir toliau gali prekiauti šia technika, bet… Tai tarytum įvaikis, kurį myli, bet jau ne taip. Aišku, tai labiau aktualu entuziastams, nuolat ieškantiems būdų, kaip patobulinti savo namų garso sistemą. Tiesiog pilnavertis gamintojo atstovas turi daugiau erdvės laviruoti (keisti techniką ir kt.) bei didesnius įsipareigojimus ne tik pirkėjui, bet ir atstovaujamam prekės ženklui.

Kuomet buvo tas kitas „Focal“, mes stumdėme kolonėles ieškodami tinkamiausios statymo vietos keturiomis, milimetras po milimetro siekdami muzikinės scenos tikslumo, skaidrumo, permatomumo ir t. t. Čia apie tuos, kam patiko. O dabar bet kur, bet kaip, su bet kuo… Tiesiog – prostitucija, ne kaip kitaip.

Kita vertus, pakopa po pakopos, vienas raidos etapas po kito. Dabar jau kiti prioritetai, kiti poreikiai ir kitokios mados. Šių dienų audiofilinis judėjimas man primena hipių laikus (arba sugrįžimą į juos). Kai turinys yra svarbesnis už formą. Klausantis atkuriamos muzikos, geidžiama ryškesnių emocijų, spalvų, dvasingumo. Ieškoma betarpiškesnių ir natūralesnių būdų mėgautis garsais. Kalbu apie vinilinių plokštelių grotuvus, lempinius stiprintuvus, kolonėles su kanapių pluošto garsiakalbiais ir kt.

Focal Scala Utopia Evo

Tai kur naujoji Utopija? Juk pavadinimas tobulai nusakytų pastarąsias tendencijas. Senoji „Utopia III“ jau beveik 10 metų rinkoje. O gal tai yra maksimumas, ką gali pasiūlyti prancūzai? Gal ir nekiltų tokių minčių, jei ne kartkartėmis „Focal“ skelbiami „Utopia III“ modelių atnaujinimai, pagerinimai. Pavyzdžiui, nauja kolonėlių apdailos spalva išreklamuojama kaip absoliučiai unikalus ir nepakartojamas reiškinys. Šiemet išvis buvo surengtas grandiozinis pristatymas: nuo šiol bus dar penkių naujų spalvų „Scala Utopia Evo“ ir „Maestro Utopia Evo“ kolonėlės! Stačiai neįtikėtina! Ir tai dar ne viskas: šių modelių korpusuose pagerinta slopinimo medžiaga, pakrapštyti garsiakalbiai ir pagerinti dažnių atskyrimo filtrai (gal montažinė plokštė perdažyta kita spalva). Na, nežinau, buvau šių naujienų pristatyme, klausiau, nieko naujo neišgirdau. Kita „Focal“ naujiena – kolonėlių serija „Kanta N°2“. Vėlgi dviprasmiški pojūčiai. Dizainas man ne prie širdies, kažkas neįtiko. Gal reikia priprasti? Jau antroje kolonėlių serijoje (prieš tai „Aria 900“) naudojami vidutinių ir žemųjų garsiakalbiai su naujomis firminėmis membranomis „Flax“ (iš linų ir stiklo pluoštų) gali reikšti, kad jau baigėsi „Focal“ garsiakalbių su „W“ technologijos kompozicinėmis membranomis era. Kitaip tariant, šios prancūzų bendrovės skeptikai praras pagrindinį argumentą „prieš“ – „plastikinius garsiakalbius“.

Focal Kanta N°2

Dabar apie bananus ir ananasus. Sovietmečiu egzotiniai vaisiai buvo ne tik didžiulis deficitas, bet ir tikras delikatesas. Šiandien, kai tai ir visa kita tapo kasdieniška ir lengvai prieinama, ne taip paprasta surasti naują skonį, o radus knieti vėl ieškoti. Tiesa, kai kuriems vis dar mintyse tik bananai ir ananasai.

Man patinka stand-up komedijos žanras. Kai linksmai kalbama apie rimtus dalykus, šaipantis atskleidžiamos gilesnės problemos arba narpliojamos nepatogios temos. Kiekvienas stand-up komikas turi pagrindinę temą, atskaitos tašką, nuo kurio pasakoja savo istorijos. Temos ašimi būna sutuoktiniai, vaikai, tėvai, draugai, rasinis identitetas, asmeniniai santykiai ar net maistas. Taip nutiko, kad aš vėl pradėjau rašyti paveiktas dviejų internetinių personažų – Inžinieriaus Č ir Draugo Š, aktyviai dalyvaujančių vienoje teminėje pokalbių svetainėje (toliau vadinsiu – Toks Forumas). Atrodytų apgailėtinai, jei juos pavadinčiau savo Mūza (geriau būtų krūtininga blondinė), tad tenka pokštauti. Sekant tų personažų pėdsakais interneto platybėse, komedijos per akis. Tiesa, viskas prasidėjo gan nekaltai. Beveik prieš 10 metų savo spausdintiniame žurnale STUDIO pristačiau ką tik išleistas naujas kolonėles „Focal Grande Utopia EM“. Netrukus viešojoje erdvėje buvo paskelbta, kad Lietuvoje bus pagaminta keliskart pigesnė ir geresnė akustinė sistema. Taip gimė projektas skambiu pavadinimu AS NIDA, kuris šiandien kainuoja tiek pat kiek „Grande Utopia EM“. O ar geriau skamba? Hm… Komedija tęsėsi, nes prancūzų bendrovė „Focal“ vis dar neišleido naujos kartos „Utopia“ serijos. Kas kaltas?

Apskritai mūsų krašte rimtai kalbėti apie garso atkūrimo techniką labai sunku, nes nuolat atsiranda, kas prajuokina ar supykdo. O ir kai apsirinki, galima viską juokais paversti. Pavyzdžiui, aš prisipažįstu, jog klydau (bent taip galvoju šią akimirką) manydamas, kad Inžinierius Č naudojasi Draugu Š ir jo raštingumu ieškodamas pirkėjo savo gaminiui AS NIDA. Šiandien, man regis, viskas yra priešingai. Tai Draugas Š naudojasi Inžinieriumi Č, kad gautų Tautų draugutės ordiną. Atidžiai peržvelgęs Draugo Š veiklą viename socialiniame tinkle, akis išsproginau dėl strategijos ir metodikos efektyvumo. Kai komentuojant populiarių žmonių tekstus lyg sėklas sodinama sava ideologija, komentaras po komentaro dygsta daigai, kol galiausiai raktas į vaizdo visumą pateikiamas ant savo sienos. Komedija ta, kad Draugas Š atnaujino, ištobulino savo įgūdžius būtent Tame Forume, pateikdamas Inžinierių Č kaip didįjį tautos vadą, o jo sumeistrautas AS NIDAS kaip tikėjimo ir ideologijos aukurą. Išties genialu – siaurame bendraminčių rate eksperimentuoti su radikaliomis idėjomis, treniruotis kovose su kitaminčiais ir oponentais tobulinant puolimą ir kontraargumentus ir t. t. Puikus pavyzdys, kaip kitų įdirbį galima panaudoti savo reikmėms. Ar Tas Forumas tapo Draugo Š treniruočių stovykla? Ar ilgam? Nebloga komedija.

Focal Kanta N°2

Pranešimas

„AUDIOMANIA audiophile stand-up“ bus naujasis tinklaraščio e-studio.lt vardas (kol kas dar vyksta parengimo darbai, piešiamas logotipas)

Jau dabar galima patekti į mano tinklaraštį įvedus vieną iš trijų adresų:

www.e-studio.lt www.stereomania.lt www.stereomanija.lt

There are no comments yet

Why not be the first

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

More 47 posts in Apžvalgos category
Recommended for you
Cambridge Audio EDGE NQ

Labai geras tinklo grotuvas – Cambridge Audio EDGE NQ. Išties geras, juolab kad kokybiškų tokio...