Kaip, kas ir ką daro

Senokai tai prasidėjo ir vis dar kartojasi. Kai kas perskaitė mano straipsnį žurnale, kai kas šiaip kažkur nugirdo apie mano pomėgius.

KEF Muon fragmentas

KEF Muon fragmentas

Kokią namų kino sistemą pirkti arba kokį stereo?

Ar galima iškart atsakyti į tokius klausimus? Yra kas gali… bet man nuolat kildavo sunkumų. Pirmiausia norėdavau pamatyti patalpą, kurioje bus diegiama garso atkūrimo technika (trumpiau – audiosistema). Ir tik įvertinęs architektūrines ir akustines kambario savybes*, interjero stilių ir numatomą biudžetą, tardavau žodį. Tiesa, ne iš karto.

Labai daug variantų

Atlikęs tam tikras studijas pateikdavau optimalų pasiūlymą (pagal tuometinį savo pažangos lygį). Tuomet savimi ir savo nuveiktu darbu labai didžiuodavausi. Tačiau mano pasiūlymas dažniausiai būdavo atmetamas. Teisingau – pageidaujama pateikti daugiau variantų.

Ne kartą mačiau dizainerius maketuotojus, patekusius į panašią padėtį. Pateikiamas ištobulintas, iki menkiausių smulkmenų apgalvotas darbas… na, ir papildomas variantas, padarytas tarp kitko stiliumi, tik dėl varianto. O užsakovas ima ir pasirenka būtent tą variantą dėl varianto, o ne išpuoselėtą kūrinį.

Taigi, variantai. Kaip galima rinktis iš kelių variantų, kai iš esmės nesuvokiama galutinio varianto (galutinio rezultato). Jei vartotojas visiškai nieko neišmano apie garso atkūrimo techniką, neturi jokios patirties, tai kaip gali rinktis iš tų kelių variantų?

Pažinimo džiaugsmas arba kančios…

Visas mano kalbas, aiškinimus ir paaiškinimus dažniausiai užgožia pateikiami faktai skaičiais, tai yra kaina. Būtent šie skaičiai labiausiai ir priverčia pašnekovą suklusti.

Neieškodamas tiesioginės finansinės naudos (tik profesinio intereso vedamas) nesuki sau galvos dėl tokių smulkmenų kaip piniginė išraiška. Juk kalbama apie muzikos atkūrimą ir tam tinkamą įrangą. Dėl tokio požiūrio galima atrodyti įtartinai, nepatikimai.

Ir tuomet prasideda linksmiausia dalis – egzaminavimas. Pavyzdžiui, skambutis vėlų vakarą: „Ar tu žinai, kad yra toks gamintojas, ką tik perskaičiau internete?“ Arba: „Viename salone mačiau štai tokias kolonėles, sakė, kad jos daug geresnės nei tu siūlei.“ Arba dar: „O Jonelis/Petrelis gali man pats sukonstruoti, ir dar geriau“ ir t. t.

Ir toks scenarijus lydėdavo daugumą tų pirmųjų kartų, kitaip tariant, taip nutikdavo bendraujant su tais, kurie anksčiau nesidomėjo mano pasiūlyta tema. Su tais, kuriuos sudominau garso atkūrimo technika. O tas atsiradęs Jonelis/Petrelis ir imdavo padarydavo juos šiurkščiuoju būdu. Beje, tarp tų darytojų yra ir profesionalų, specialistų, net, sakyčiau, virtuozų! Kiek prisiklausiau tokių istorijų. Atrodo, tik vakar žmogų supažindinau su audioabėcėle, o šiandien jau man perpasakoja atrastas naujas tiesas ir net mane bando mokyti. Va čia tai padarė!

Teorijai – ne, praktikai – taip!

Nusprendus įsigyti pirmąją rimtesnę** garso atkūrimo sistemą siūlyčiau: neklausyti (neklausti) kitų nuomonės, nesižvalgyti internete (apžvalgų, testų, vertinimų, forumuose) ir neieškoti patarėjų. Aplankykite kuo daugiau įmonių, prekiaujančių garso technika. Tokios kelionės metu įgyta patirtis (suvokimas) atneš daugiau naudos nei teorinės paieškos. Lankydamiesi specializuotuose garso salonuose įvertinkit kiekvieno jų interjerą, konsultantų iškalbą ir išvaizdą. Pamąstykit, ar su vienu iš jų eitumėt į žvejybą, medžioklę, koptumėt į kalnus ar tiesiog patrauktumėt išgerti alaus. Vis tiek galutinį sprendimą lems ir šie dalykai.

Pirmoji audiosistema – kaip ir pirmoji meilė. Ryškiai sužiba ir greitai išblėsta. Todėl per daug nesukite sau galvos ruošdamiesi pirmam kartui. Jei nusprendėte įsileisti muziką į namus, tai darykite spontaniškai. Svarbu – rinkitės visą audiosistemą, o ne atskirus komponentus***. Tokiam reikalui garso technikos salonai ir jų interneto parduotuvės praverčia. Ten dažnokai siūlo pirkti komplektais, suderintą sistemą, tiesa, nors ir ne visada deramai, bet pamėginti verta. Rinkos dėsniai veikia ir garso technikos srityje, ir net Lietuvoje. Todėl, pirkdami iš oficialių, pasaulinių prekės ženklų atstovų labai stipriai nepermokėsite (vertinant pagal gaunamą rezultatą).

Ir tik tuomet, kai tapsite audiosistemos savininku, verta dairytis teorinės informacijos ir ją lyginti su kasdiene praktika. Tikriausiai netrukus pradėsite rimčiau domėtis atskirais komponentais, įvairiomis jų konfigūracijomis, priedais ir t. t.

 

Paaiškinimai

*Architektūrinės savybės – patalpos dydis, forma, sienų kraštinių santykis, lubų aukštis, vieta garso kolonėlėms statyti ir t. t.;

Akustinės savybės – garso bangas atspindinčių, sugeriančių ir išsklaidančių paviršių santykis, paviršių išdėstymas, formos ir t. t.

Rimtesnė** garso atkūrimo sistema – turima omenyje Hi-Fi klasės technikos komplektas, įprastai sudaromas iš garso kolonėlių poros, garso stiprintuvo ir garso šaltinio. Garso šaltinis gali būti CD grotuvas, vinilinių plokštelių grotuvas, tinklo grotuvas (jungiamas su kompiuteriu, internetu, USB laikmena ir kt.), išorinis DAC (SAK – skaitmeninis-analoginis keitiklis) ir kompiuteris, radijo imtuvas.

 ***Atskiri garso technikos komponentai – garso sistemos sudedamosios dalys, kolonėlės, stiprintuvai, garso šaltiniai ir t. t.

 

There are no comments yet

Why not be the first

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

More 47 posts in Apžvalgos category
Recommended for you
Cambridge Audio EDGE NQ

Labai geras tinklo grotuvas – Cambridge Audio EDGE NQ. Išties geras, juolab kad kokybiškų tokio...