Apie Lietuvoje rastą audiolobį…

Sužinojęs, kad tokius legendinius įrenginius galima pamatyti Lietuvoje, buvau maloniai nustebintas. Juk sistemos savininkas galėjo pasukti madingu keliu: pasirinkti brangias lentynines AS (AS – akustinė sistema, akustinės kolonėlės arba garso kolonėlės), sujungti jas Bi-Wiring būdu „Diamond“, „Emperor Double Crown“ ar „Odin“ laidais ir būtų išleidęs tiek pat pinigų! Tik tuomet mes neturėtume apie ką čia diskutuoti. Nebent kur nors būtų paviešinta – Lietuvoje yra pati brangiausia pasaulyje garso sistema su 6,5 colio garsiakalbiais. Rankas trintų kuris nors pardavėjas, bet tai būtų „marmeladinis“ džiaugsmas…

Manęs e-STUDIO redaktorius paprašė techninio komentaro, tad emocijas turiu atidėti. Akivaizdu, kad sistema buvo komplektuojama ne pagal dabartinę madą, o pagal konkretų poreikį, technines įrenginių galimybes ir išliekamąją vertę. Pasirinkti kokybiškiausi atitinkamo gamintojo įrenginiai, viskas dalykiška ir apgalvota. Dauguma įrenginių paklausūs antrinėje rinkoje, todėl sistemą nesunku bus tobulinti. Taip pat matome, kad akustinėms sistemoms skiriamas didžiausias dėmesys, pasirenkamos pusiau profesionalios AS – absoliučiai teisingas sprendimas! AS su 15” žemųjų dažnių garsiakalbiais pasižymi didžiausiu linijiškumu, jos kokybiškai gali atkurti tyliausius muzikos pasažus ir realią koncertų galią. Matyt, toks ir buvo tikslas.

Jei muzikos atkūrimo kokybę lemia AS, tai ir pradėkime nuo jų apžvalgos.

Technics SB-10000

Visos trys AS sukonstruotos beveik vienu laikotarpiu – aštuntojo dešimtmečio pabaigoje ir devintojo pradžioje. 140 kg sverianti trijuostė „SB-10000“ su vidutinių ir aukštųjų dažnių sektoriniais ruporais anuomet vainikavo „Technics“ („Matsushita“) akustinių sistemų konstruktorių pasiekimus. „SB-7000A“ ir kitus jaunesnius „SB-10000“ „brolius“ buvo galima užtikti JAV ir Europos rinkoje, tačiau man neteko tada matyti „Technics SB-10000“ didžiųjų. Puiku, kad dabar turime galimybę susipažinti – jos Lietuvoje ir idealios būklės! Besidomintys giliau, gali pasidairyti „Kenrick“ dirbtuvėse, kur matome ir „SB-10000“. O čia – apžiūrėti grojančias. Apie 1995-uosius „Technics“ sukonstravo dar didesnes „SB-M10000“, tačiau jos jau buvo grynai buitinės. Nuo to meto „Technics“ pradėjo ristis žemyn, kol AS gamybą apskritai nutraukė.

„Technics SB-10000“ – trijuostė akustinė sistema su vidutinių ir aukštųjų dažnių sektoriniais ruporais.

Diatone DS-V9000

„Diatone DS-V9000“ yra kito Japonijos gamintojo „Mitsubishi“ produktas. 125 kg sveriančios keturių juostų AS yra klasikinės konstrukcijos. Žemųjų ir vidutinių dažnių garsiakalbių membranos turi sudėtingą korinę kompozicinę struktūrą, o aukštųjų dažnių garsiakalbių membranos pagamintos iš gryno boro lazerinio garinimo būdu. Apskritai šios AS „prifarširuotos“ ano meto naujausių technologijų, todėl buvo labai brangios. „Diatone“ taip pat Japonijos rinkos dalyvis, kurį net šiais laikais Vakarų šalyse retai kur pamatysi. Prisipažinsiu, nesitikėjau DS-V9000 pamatyti Lietuvoje. Ši sistema yra kokybiškiausias „Mitsubishi“ akustinis projektas.

Keturių juostų akustinės kolonėlės „Diatone DS-V9000“.

Tannoy Westminster Royal SE

Nuotraukose taip pat matome įdomios konstrukcijos „Tannoy Westminster“. Ne tik šiose „Tannoy“ AS naudojamas Dual Concentric tipo dvigubas garsiakalbis, bet būtent „Westminster“ garso kolonėlės yra didžiausios. Anglų „Tannoy“ istorija prasidėjo 1926 m. ir ji tebesitęsia. „Westminster“ pradėtos gaminti palyginti seniai – 1982-aisiais. Projekto sėkmę parodo tai, kad „Westminster“ kolonėlės iki šiol tebegaminamos, išlaikė puikią reputaciją. Nuotraukoje matome būtent šiuolaikinio „Westminster Royal Special Edition“(SE)modelį. „Westminster“ turi sudėtingos konstrukcijos 530 l tūrio korpusą, sveriantį 138 kg. Viduje sukonstruotas 3,3 m ilgio „galinis“ ruporas, dirbantis nuo žemiausiųjų dažnių iki 300 Hz. Priekiniame AS skydelyje matome kvadrato formos mažesnį priekinį ruporą, dirbantį 300–1000 Hz dažnių juostoje. Taigi, ši sistema yra ruporinė dvijuostė, kurioje aukštųjų dažnių kompresinio garsiakalbio ruporą formuoja žemųjų dažnių garsiakalbio membrana. Unikalus sprendimas ir šią AS galima įvardyti etalonine sistema su bendraašiu garso spinduliuotuvu.

Greta „Technics SB-10000“ puikuojasi aristokratiškos išvaizdos akustinės kolonėlės „Tannoy Westminster Royal SE“ su 15” bendraašiu garsiakalbiu.

Storm JSL-100

Visos trys AS turi didelį jautrį, todėl ir su nedidelės galios lempiniais stiprintuvais gali kokybiškai atkurti muziką netgi didelėje patalpoje. Matyt, neatsitiktinai e-STUDIO nuotraukose išryškinti lempiniai monofoniniai stiprintuvai „Storm JSL-100“(„Jericho Audio Labs“). Tai Aleksandro Jurjevo sukurta konstrukcija, kurios galinėse pakopose panaudota „ГУ-81“ lempa vientakčiu režimu. Kiekvienas stiprintuvas sveria apie 100 kg, yra 30 W išėjimo galios (kitur rašoma 100 W). Su jautriomis AS toks stiprintuvas gali sukurti apie 105 dB akustinę galią 3 m klausymosi taške. Šio įrenginio unikalumą liudija faktas, kad buvo pagaminti tik šeši (kitur teigiama – trys) šių stiprintuvų komplektai.Pasirodo, iš kelių, iškeliavusių užsienin, vieną turime ir Lietuvoje.

Kolekcijos pažiba – lempiniai monofoniniai stiprintuvai „Storm JSL-100“.

Pioneer Exclusive M5 ir Exclusive C5

Visapusiškesniam didžiųjų AS dinaminiam diapazonui atskleisti arba sudėtingiems muzikiniams signalams atkurti reikalingi galingesni stiprintuvai. Matyt, tam tikslui ir naudojami nuotraukų antrajame plane matomi „Pioneer Exclusive M5“ 300 W išėjimo galios monofoniniai ir „Exclusive C5“ pradinis stiprintuvai. „Exclusive“prekės ženklu buvo žymimiaukščiausios klasės Japonijos gamintojo „Pioneer“ įrenginiai, o „M5“ ir „C5“ stiprintuvai buvo gaminami apie 1982-uosius. Plačiausiai šis prekės ženklas buvo paplitęs Japonijoje ir Tolimųjų Rytų šalyse. Deja, „Exclusive“ irgi nebeliko…

DSC_0091

Priešstiprintuvis „Pioneer Exclusive M5“ ir galios stiprintuvai „Exclusive C5“. Technikos komplektą papildo CD atkūrimo įranga – „Wadia 7 CD“ ir „Wadia 9 DAC“ (su atskirais išorinio maitinimo blokais).

Negaliu Jums atsakyti, kokią muziką savo daugialype sistema jos savininkas klauso, ar jį tenkina garso kokybė, kokius įrenginius jis dar planuoja įsigyti. Kolekcionuoja aukščiausios klasės įrenginius, o gal ieško kokybiškiausio muzikos atkūrimo?

DSC_0083

Vinilinių plokštelių grotuvas „Nakamichi TX-1000“.

Su Jumis, skaitytojai, trumpai prisiminiau išskirtinį audiosistemų laikotarpį, kuriame mokslo svarba buvo didesnė nei šiandien. Kviečiu pasidžiaugti tuo, kad geriausių įrenginių galime pamatyti Lietuvoje, o sistemos autoriui linkiu išlaikyti muzikinio kambario dvasią, neišklysti iš pasirinkto kelio.

                                                                                                                                             Teksto autorius Inž. Česlovas Paplauskas

There are no comments yet

Why not be the first

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

More 47 posts in Apžvalgos category
Recommended for you
Cambridge Audio EDGE NQ

Labai geras tinklo grotuvas – Cambridge Audio EDGE NQ. Išties geras, juolab kad kokybiškų tokio...