10 metų su IFA. Užrašai iš Sardinijos

Mergina, ryškiai raudonais plaukais, prisiglaudžia prie manęs, aš ją apkabinu per liemenį… Šiandien bandau prisiminti, kiek raudonplaukių merginų esu apkabinęs per pastaruosius 10 metų.

Straipsniai apie elektronikos prietaisus daugeliui nuobodūs kaip ir buitinės technikos instrukcijos. Nors kasdien naudojame įvairius elektronikos įrenginius, plačiau apie juos nesidomime. Tai – įprasti dalykai, savaime suprantami, bet kartu ir mįslingi. Pastaraisiais metais gamintojai tiek pripūtė burbulų apie vartotojų elektroniką, kad jų skelbiamos įrenginių savybės ir ypatybės gerokai prasilenkia ne tik su tiksliaisiais mokslais, bet ir sveika logika.

Ir kuo čia dėta raudonplaukė mergina? Ne, tai ne vienas iš lietuviško elektronikos prekių tinklo „atributų“. Tai didžiausios pasaulyje vartotojų elektronikos ir buitinės technikos parodos „IFA“ (Internationale Funkausstellung Berlin) simbolis – „Miss IFA“. Ir tai ne virtuali, o gyva mergina, su kuria galima gyvai pabendrauti ir net nusifotografuoti apsikabinus per liemenį.

Prieš 10 metų

Taip jau nutiko, kad 2003 metais dalyvavau parodos „IFA 2003“ atidarymo šventėje, per kurią iškilmingai buvo pristatyti ir pagerbti naujųjų (būsimų) Europos Sąjungos narių žiniasklaidos atstovai. Ir taip jau atsitiko, kad aš vienintelis atstovavau Lietuvai ir buvau vienintelis iš Pabaltijo rašantis apie garso ir vaizdo techniką. Taip gana netikėtai patekau į vartotojų elektronikos apžvalgininkų elitą ir dabar esu nuolat kviečiamas į įvairius su elektronikos tema susijusius tarptautinius renginius. Kitaip tariant, gavau nuolatinį kelionių bilietą po garso ir vaizdo technikos pasaulį. Taigi jaučiu išskirtinę simpatiją „IFA“ parodai, kasmet rugsėjo pradžioje vykstančiai Berlyne.

Mažos šalies sindromas

2006 metais Atėnuose (Graikija) vykusioje pirmoje pasaulinėje „IFA“ spaudos konferencijoje (IFA Global Press Conference) iš Pabaltijo dalyvavo vienas lietuvis, t. y. aš, trys latviai ir keturi estai. Kažkodėl mano tautines ambicijas užgavo tokia diskriminacija, palyginti su mūsų kaimynais. Dar liūdniau buvo stebėti pateikiamas Europos rinkų apžvalgas, kurių žemėlapiuose ties Lietuva kabojo tuščia dėmė, o štai Rygos ir Talino žymės kartkartėmis švystelėdavo, tiesa, be Latvijos ir Estijos pavadinimų. Tik prasidėjus pasaulinei krizei, 2009 metais Maltoje vykusioje konferencijoje, pagaliau išvydau ir Lietuvą, tų pačių ekonominių rodiklių žemėlapiuose pažymėtą ypač blogos padėties spalva.

Pagaliau!

2013 metai, pasaulinė IFA spaudos konferencija. Lietuvai atstovaujame keturiese, latviai turi tris, o estai – dvi vietas. Tuose nelemtuose Europos grafikuose ir žemėlapiuose pagaliau Lietuva atrodo tikrai solidžiai. Negaliu teigti, kad „GfK Group“ (viena didžiausių Europos ir pasaulio vartotojų rinkos tyrimų organizacijų) parinkti ir pateikti duomenys parodo dabartinę Lietuvos ekonominę padėtį ir artimiausias perspektyvas, tačiau… Daugiau nei 300 žiniasklaidos atstovų (iš 55 pasaulio šalių) apsuptyje matydamas išskirtą Lietuvos vardą, kaip vienos iš stabiliausių ir perspektyviausių rinkų Europoje, jaučiau didžiulį pasididžiavimą savo šalimi.

Ne taip seniai, 2006 metais, buvome tuščia dėmė žemėlapyje, o šiemet jau pažymėti ryškiomis teigiamomis spalvomis. Nors tai buvo ne pasaulinis ekonomikos forumas (o vienas didžiausių pasaulyje renginių, skirtų vartotojų elektronikos rinkai), tačiau Lietuva greta kitų Europos šalių buvo parodyta kaip stabili, patikima ir perspektyvi. Tuomet žybtelėjo mintis: gal ne veltui tiek vargom ir vis dar vargstam. Neminėdamas tautinių ambicijų, manyčiau, kad toks Lietuvos rinkos pateikimas gali turėti tiesioginį atgarsį pritraukiant užsienio kapitalą ir lietuviškų prekių eksportui (čia rašau tiems, kurie dabar pagalvojo: o kokia man iš to nauda?).

Gyvai su „IFA“

Nuo 2006 metų „IFA“ parodos organizatoriai kasmet rengia pasaulines spaudos konferencijas (IFA Global Press Conference), trunkančias 3–4 dienas. Pasirenkamos ypatingos Viduržemio jūros regiono vietos – Atėnai, Monakas, Maljorka, Malta, Alikantė (Ispanija), Dubrovnikas (Kroatija), na, ir šiemet – Sardinijos sala. Nesidomint vartotojų elektronikos sritimi (ar bent jau nesidomint ilgesnį laiką) sunkiau suprasti, kam šios konferencijos skirtos. Ne kartą teko išgirsti nepasitenkinimo gaidas apie šį renginį. Štai pernai pora jaunuolių iš Lietuvos skundėsi informacijos stoka ir konferencijos nevaisingumu. O labiausiai įsiminė frazė: „čia tiek daug senių, ką jie gali išmanyti apie elektroniką…“.

Pirmiausia norėčiau paminėti, kad „IFA Global Press Conference“ renginys skirtas „IFA“ parodos organizatorių ir žiniasklaidos atstovų gyvam susitikimui. Iš esmės, kalbant apie vartotojų elektroniką, tiek ši paroda, tiek ir žiniasklaida (ypač teminė) yra toje pačioje barikadų pusėje ir užsiima panašia veikla – pateikia informaciją apie vartotojų elektronikos produktus. Glaudus IFA ir žiniasklaidos tarpusavio ryšys nenuginčijamas. Šioje parodoje ypač patogu rinkti informaciją, susitikti su gamintojų atstovais, po vienu stogu apžvelgti daug skirtingų produktų ir t. t. IFA organizatoriams aktualu su žiniasklaida palaikyti kuo geresnius santykius, siekiant didesnės informacijos sklaidos apie renginį.

„IFA Global Press Conference“ konferencijos metu galima sutikti daugybę žmonių, besidominčių elektronika, gyvai diskutuoti apie produktus. Mat dalis naujovių pristatomos šio renginio metu.

Ką žada „IFA 2013“

„IFA 2013“ parodoje tikrai pamatysime gausybę naujų televizorių su UHD raiškos ekranais. Priminsiu: „Full HD“ – 1920 x 1080, o UHD (4k arba 4k2k raiška) yra 3840 x 2160 vaizdo elementų. Taip pat bus daugiau televizorių, valdomų balsu, rankų ir net akių judesiais, dar didesnių ekranų ir t. t. Teko nugirsti, kad keletas labai karštų naujovių saugoma specialiai „IFA 2013“ parodai ir iki jos pradžios nebus atskleistos. Beje, išmaniųjų įrenginių gretas sparčiai pradeda pildyti buitinė technika. Ketinama pristatyti ne tik naujausius modelius, bet ir naujas vartotojų sąsajas, leisiančias planšetiniais kompiuteriais ar išmaniaisiais telefonais valdyti buitinius įrenginius, jų ekranuose susipažinti su naudojimosi instrukcijomis, gauti naudojimo patarimus ir pasiūlymus.

Kokie keliai veda į „IFA“

Dėl pastaraisiais metais sparčiai besiplečiančios internetinės žiniasklaidos ir prekybos internetas tapo pagrindiniu informacijos šaltiniu. Išpopuliarėjusiose teminėse pokalbių svetainėse nemaža dalis elektronikos produktų aptarinėjama jų net nemačius gyvai. Vis daugiau elektronikos naujienų rodoma tik pagal pateiktą gamintojo pristatymą – be analizės, komentarų, tiesiog nukopijavus reklaminį tekstą. Elektronikos įrenginių pateikimas, išsirinkimas ir pirkimas virtualiojoje erdvėje gali panašėti į virtualų žaidimą ir kelti problemų susidūrus su tikrove. Kitaip tariant, virtualiai išsirinktas daiktas gali netenkinti poreikių realiame gyvenime. Dėl šių priežasčių „IFA“ paroda Europos rinkai tampa dar svarbesnė ir įtakingesnė. Nes čia galima viską pamatyti ir paliesti gyvai, net ir „Miss IFA“.

P. S.

Šį straipsnį parašiau likus 3 mėnesiams iki parodos „IFA 2013“, kuri vyks š. m. rugsėjo 6–12 d. Berlyne, parodų centre „Messe Berlin“. Tikiuosi, po parodos turėsiu daugiau ką Jums papasakoti. O tuos, kurie nori patys pačiupinėti karščiausias elektronikos naujoves, kviečiu į šią išskirtinę parodą, juolab kad kartu bus galima apsilankyti ir prasidedančiuose „Oktoberfest“ renginiuose Berlyne.

Informacija apie „IFA 2013“:

www.ifa-berlin.com

www.probiznis.lt

There are no comments yet

Why not be the first

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

More 47 posts in Apžvalgos category
Recommended for you
Cambridge Audio EDGE NQ

Labai geras tinklo grotuvas – Cambridge Audio EDGE NQ. Išties geras, juolab kad kokybiškų tokio...